Tag Archives: części do ciągników ursus c 360

Dom pasywny a położenie okien

W ostatnich latach coraz więcej słyszymy o tym, że powstają kolejne domy pasywne, zwłaszcza w segmencie budownictwa jednorodzinnego, że taki domy nie wygaja zbytnich kosztów ogrzewania ich, że są zgodne z dyrektywami unijnymi mówiącymi o dbaniu o naturalne środowisko i jak najmniejszej emisji dwutlenku węgla do atmosfery, a więc można uzyskać na budowę takich domów specjalne dotacje unijne czy kredyty preferencyjne na ich budowę lub modernizację. Ideą domów pasywnych jest to, aby w jak największym stopniu zabezpieczyć uciekanie na zewnątrz ciepła zgromadzonego we wnętrzu, by ograniczyć wnikanie do wnętrza zimnego powietrza z zewnątrz, by maksymalnie wykorzystać wszystkie dostępne źródła energii odnawialnej, jak wody geotermalne czy promienie słoneczne. W tym ostatnim względzie bardzo dużą rolę mają do odegrania okna, jakie będziemy instalowali w domu pasywnym – chodzi nie tylko o odpowiednia jakość okien, a więc o jak najniższy współczynnik przenikalności ciepła, ale też o ilość okien i ich sposób osadzenia, jak też i miejsce ich montowania. Jak najwięcej okien powinno być od strony południowej i zachodniej budynku, natomiast od strony północnej w ogóle nie powinno ich być, jeśli projekt domu to umożliwia. Kolejna kwestia to osadzenie okien – należy ramy okienne umocować jak najbliżej krawędzi zewnętrznej muru, to bowiem pozwoli na maksymalnie dużo promieni słonecznych, wnikających do wnętrza poszczególnych pomieszczeń, a więc lepsze docieplenie tych miejsc.

Cześć, mam na imię Korneliusz i bardzo serdecznie zapraszam Was do recenzji mojego bloga. Staram się zamieszczać na nim wszelkie informacje, które posiadam, aby inne osoby też mogły się rozwijać. Serdecznie zachęcam!

Zanim kupimy działkę siedliskową pod dom

Na początku całego procesu inwestycyjnego, związanego z budowa swojego domu jednorodzinnego, musimy zapewnić sobie miejsce, gdzie dany dom będzie budowany, a więc zakupić odpowiednia działkę pod dom. Jeśli będzie to działka posiadająca status budowlany, a więc miejsce to będzie ujęte w planie zagospodarowania przestrzennego jako przeznaczone pod zabudowę jednorodzinna, wówczas nie będziemy mieli najmniejszego problemu z uzyskaniem pozwolenia budowlanego. Jeżeli jednak działka będzie posiadała status rolny, a jej właściciel będzie zapewniał, że można na niej wybudować dom mieszkalny i budynek gospodarczy na zasadzie zabudowy siedliskowej, na pewno należy to sprawdzić w miejscowym urzędzie gminy. Oczywiście w tym przypadku jednym z najważniejszych aspektów będzie sąsiedztwo działki, a więc sprawdzenie, czy na którejkolwiek z sąsiednich posesji znajduje się budynek mieszkalny, niezależnie od jego wielkości albo też taki obiekt jest już w budowie – wówczas będą szanse na uzyskanie warunków zabudowy siedliskowej danego miejsca. Nie zaszkodzi też dokonać sprawdzenia planu zagospodarowania przestrzennego danego miejsca i najbliższej okolicy, aby wiedzieć, co nas czeka w dającej się przewidzieć przyszłości, a więc najbliższej perspektywie czasowej, aby nie narzekać w przyszłości na uciążliwe sąsiedztwo jakiejś firmy, której działalność niekoniecznie będzie w najbliższym sąsiedztwie pożądana dla nas jako mieszkańców danego miejsca.

Cześć, mam na imię Korneliusz i bardzo serdecznie zapraszam Was do recenzji mojego bloga. Staram się zamieszczać na nim wszelkie informacje, które posiadam, aby inne osoby też mogły się rozwijać. Serdecznie zachęcam!