Drukarka DNP DS40

Jakość obrazów wydrukowanych za pomocą drukarka DNP DS40 jest zbliżona do jakości zdjęcia z cyfrowego minilaba chemicznego ......

 

Większość firm sądzi że metoda drukowania atramentowa i laserowa są złe do laboratoryjnego kopiowania zdjęć. Dla tych przeznaczona jest drukarka DNP DS40. Drukarka DNP wykorzystuje technologię termosublimacji. Jakość obrazów wydrukowanych za pomocą drukarka DNP DS40 jest analogiczna z obrazem z minilaba chemicznego. Więcej informacji o minilabach można znaleźć na stronie
Maszyny atramentowe, choć powielają coraz lepiej, ciągle, nadal nie radzą, dają sobie dobrze w bardzo jasnych strefach fotografii oraz tam, gdzie prawidłowe są bardzo subtelne przejścia tonalne. Jeszcze gorsze efekty dostaniemy wykorzystując kolorowe maszyny DNP DS40 stosujące metodę nanoszenia laserowego. Dlatego na z boku bitwy laserowo-atramentowej wzięcie zyskują drukarki termosublimacyjne DNP DS40. W przeszłości były urządzenia bardzo kosztowne a dodatkowo ograniczone zastosowanie jedynie do obrazowania fotografii sprawiało, że termosublimację omijano z daleka. Drukiem interesowały się jedynie galerie graficzne, fotograficzne i fotografowie wykonujący zdjęcia legitymacyjne w 5 min. Dziś drukarki tego typu są stosunkowo tanie a koszt fotografii w rozmiarze 10x15 cm waha się w granicach 0,30-0,35 zł.

Czym jest termosublimacja ?

Jest to środek powielania obrazu polegająca na termicznym przenoszeniu stałego barwnika z taśmy na specjalny, odporny na temperaturę papier.
odbitka tworzona jest poprzez kolejne naniesienie trzech podstawowych, bazowych kolorów barwnika (żółtego, purpurowego i niebieskozielonego). Kolejne obraz jest powlekany przezroczystą warstwą chroniącą obraz przed oddziaływaniem wilgoci i promieniowania UV.

Większość popularnych drukarek termosublimacyjnych to małe przenośne maszyny, które potrafią drukować fotografie w rozmiarze 10x15 cm, a czasem także odbitki o tej samej wysokości, ale większej długości. Jeżeli jednak rozmiar 10x15 centymetrów jest nam zbyt, skromny to możemy także zakupić maszyny termosublimacyjne wykonującej w formacie A4, niekiedy również z rozdzielczością sięgającą 550 dpi np urządzenie DNP DS80.